GW Instek GPM-8320-60/GPM-8330-60 are extension models of the existing three-phase power meter GPM-8320/GPM-8330. The GPM-8320-60 provides 2 input elements, and the GPM-8330-60 provides 3 input elements and the added "-60" symbol means the maximum current of the direct input can reach 70 A (60 A is guaranteed specification) , which not only enhance the high-current power measurement applications, but also save the cost of current transformer compared to the existing models.
These models have a testing bandwidth of DC, 0.1 Hz to 100 kHz and feature 16-bit A/D converters and a sampling rate of 300 kHz. A 5-inch TFT LCD display, 5 digits of measurement readings, 25 different power measurement parameters, and high precision measurement capabilities are also provided.
GPM-8320-60/GPM-8330-60 also feature waveform display capabilities (voltage/current/power), the integration measurement function, harmonics measurement and analysis of multiple orders (50 Hz / 60 Hz measurement complies with IEC61000-4-7 requirements), external sensor input terminals, and a variety of communications interfaces. These features help users achieve clear, convenient, and accurate power measurements, making them the most fully-featured and cost-effective power meters in the same category.
GW Instek GPM-8330-60 with GPM-DA12 with GPM-DA12 Digital Power Meter
Quantity
    • 5” TFT LCD
    • Voltage/Current Test Freq. Bandwidth: DC, 0.1 Hz to 100 kHz
    • Direct input current up to 60 A
    • Waveform Display : V (Voltage), I (Current), P (Wattage)
    • Distorted wave Current/Voltage measurement: full range for CF=3, and half range for CF=6 (or 6A)
    • Meeting IEC 61000-4-7 harmonic measurement (50 Hz / 60 Hz)